Strona główna atrakcje Latarnia morska w Gąskach

Latarnia morska w Gąskach

Czwarta do do wielkości nad polskim morzem latarnia morska w Gąskach ma wysokość 41,2 metra. Jest udostępniona do zwiedzania.

4526
0
Gąski - latarnia morska
Gąski - latarnia morska

Latarnia morska w Gąskach jest prawie w całości zbudowana z cegły. Czwarta do do wielkości latarnia nad polskim morzem ma wysokość 41,2 metra. Na szczyt wiodą kamienne spiralnie schody. Po przejściu ponad 200 schodów wychodzimy do okrągłego pomieszczenia, z którego metalowa, lekko zakręcona i stroma drabina prowadzi na galerię widokową. Wieża latarni prezentuje się bardzo okazale i stanowi niewątpliwą atrakcję dla odwiedzających pobliskie miejscowości.
Budowę latarni rozpoczęto w roku 1876, a zakończono na przełomie 1877 i 1878. Latarnia jest wpisana do rejestru zabytków.
Latarnia morska Gąski stoi w odległości 100m od brzegu morza, na skraju leżącej głębiej w stronę lądu wsi Gąski, między Ustroniem Morskim a Sarbinowem. Od strony Ustronia można do niej dojechać skręcając z drogi nr 11 w lewo w miejscowości Tymień, a od strony Sarbinowa szosą równolegle do brzegu morza, skracając odległość fragmentem żwirowej drogi lub asfaltową w kierunku wsi Gąski skręcając następnie na północ i na zachód. Latarnia jest widoczna już z większej odległości, teren wokół niej jest ładnie zagospodarowany, a przy wejściu znajduje się strzeżony parking oraz kilka kramików, gdzie można się w sezonie letnim posilić, kupić pamiątki i odpocząć.

Zobacz wszystkie latarnie morskie nad polskim morzem: Latarnie morskie nad Bałtykiem